Pregled bibliografske jedinice broj: 647337
Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske zbog povrede prava na pravično suđenje (članak 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda)
Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske zbog povrede prava na pravično suđenje (članak 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda) // Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, 19 (2012), 751-794 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 647337 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske zbog povrede prava na pravično suđenje (članak 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda)
(Judgements of the European Court of Human Rights against the Republic of Croatia for Violation of the Right to a Fair Trial (Article 6 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms))
Autori
Pajčić, Matko ; Valković, Laura
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu (1330-6286) 19
(2012);
751-794
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kazneni postupak; pravično suđenje; Europski sud za ljudska prava
(criminal procedure; fair trial; European Court of Human Rights)
Sažetak
Broj presuda protiv Republike Hrvatske u kojima je Europski sud za ljudska prava utvrdio povrede prava na pravičan postupak sve veći. Razlozi uslijed kojih je Sud utvrdio povredu su raznoliki. Analizom presuda Europskog suda protiv Republike Hrvatske zbog povrede prava na pravično suđenje iz članka 6. Konvencije, koje su dane u ovom radu, ukazuje se potreba za preispitivanjem svih onih pravnih rješenja a ponajviše prakse domaćih sudova ponekad nedovoljno usmjerene na ostvarenje pravičnog suđenja u smislu Konvencije. Pitanje koje se pritom nameće, a imajući u vidu način tumačenja Konvencije te ulogu domaćih sudova u sprječavanju osuda Republike Hrvatske pred ESLJP, jest u kojoj mjeri bi viši sudovi u Republici Hrvatskoj trebali usvojiti evolutivno tumačenje Konvencije i tako utvrditi povrede temeljnih prava i sloboda koje su počinjene u kaznenim postupcima pred hrvatskim sudovima. S obzirom da je Konvencija ''živući instrument'' autori smatraju da je odgovor na to pitanje pozitivan te da bi vodeću ulogu u okviru pravosuđa u takvom tumačenju trebao imati Vrhovni sud Republike Hrvatske. Spomenutim tumačenjem Konvencije neprestano se mijenja i pojam prava na pravično suđenje pa stoga nastojanja za poštivanjem tog prava u nekom nacionalnom pravnom sustavu nikada ne prestaje niti smije prestati. Praćenje prakse Europskog suda za ljudska prava treba biti intenzivnije i kvalitetnije nego što je to trenutno slučaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662530-2506 - Suvremeni prethodni kazneni postupak u Republici Hrvatskoj i Europi (Krapac, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Criminal Justice Abstracts
- Pro Quest Criminal Justice Periodical Index