Pregled bibliografske jedinice broj: 572876
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom // Zbornik radova s III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici (2010.) / Šincek, Daniela (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Filozofski fakultet i Društvo psihologa Osijek, 2012. str. 139-157 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 572876 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom
(Risk and protective factors for bullying)
Autori
Velki, Tena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici (2010.)
/ Šincek, Daniela - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Filozofski fakultet i Društvo psihologa Osijek, 2012, 139-157
ISBN
978-953-314-045-2
Skup
III. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rizični faktori; zaštitni faktori; nasilje među djecom
(risk factors; protective factors; bullying)
Sažetak
U posljednjih 10-ak godina istraživanja međuvršnjačkog nasilja usmjerila su se na brojne rizične i zaštitne faktore. U ovom radu pobliže ćemo prikazati te faktore koristeći 4 razine ekološkog modela: individualna, obiteljske i druge bliske veze, škola i zajednica, kultura i mediji. Individualni rizični i zaštitni faktori odnose se na osobine djeteta, a najčešće su istraživani spol, biološki i bihevioralni faktori, uspjeh u školi i psihološki faktori. Od obiteljskih rizičnih faktora najčešće su istraživani uobičajena roditeljska praksa, obiteljsko nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje djece dok se kao najvažniji zaštitni faktor pokazala kvaliteta roditeljstva. Većina navedenih faktora može se primijeniti na školsko okruženje. Ti zajednički faktori se odnose na ponašajni model koji odrasla osoba predstavlja djetetu, komunikaciju između odraslog i djeteta, toplinu i neprijateljstvo u odnosu između odraslog i djeteta, nadzor odraslih nad djetetom i način na koji odrasli rješavaju konflikte. Osim u obitelji, djeca odrastaju i u susjedstvu, zajednici i subkulturi koji utječu na njegovo ponašanje. Također i mediji s kojima se svakodnevno susreće igraju ulogu u razvoju njegova ponašanja. Poznavajući navedene faktore i njihovo djelovanje možemo se usmjeriti na izradu ciljanih intervencijskih programa usmjerenih na smanjenje rizičnih faktora i poticanje zaštitnih te bi na taj način prevenirali i razvoj međuvršnjačkog nasilja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Tena Velki
(autor)