Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Motivacija mladih za studij socijalnog rada u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj (CROSBI ID 568759)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | međunarodna recenzija

Ivan Leutar ; Tanja Penava ; Maja Nižić Motivacija mladih za studij socijalnog rada u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj // Zbornik sažetaka: Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“ / Marijana Žitnik ; Zdravka Leutar ; Ana Miljenović et al. (ur.). Mostar: Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2010. str. 122-122

Podaci o odgovornosti

Ivan Leutar ; Tanja Penava ; Maja Nižić

hrvatski

Motivacija mladih za studij socijalnog rada u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj

Ovaj rad bavi se motivacijom studenata za studiranje socijalnog rada. Rad se temelji na istraživanju provedenom na Sveučilištu u Mostaru i Sveučilištu u Zagrebu na 234 studenta prve godine studija (120 studenata prvog semestra koji su upisali socijalni rad 2009./2010. studijske godine u Mostaru i 114 studenata koji su iste godine upisali studij u Zagrebu). Uzorak čine u prvom redu žene, studentice u 96% slučajeva, a tek 4% su muškarci. Nešto manje od polovice studenata dolaze iz gimnazija, a ostali su iz ekonomske ili četverogodišnjih strukovnih škola. Svoje materijalne prilike procjenjuju prosječnima. Žive s roditeljima, u studentskom domu je tek 9% studenata, dok ih je 37% podstanara. Najčešći status studenata su redovni studenti za osobne potrebe (56% studenata). Podaci su prikupljeni za vrijeme predavanja. Metoda prikupljanja podataka je polustrukturirani intervju „Upitnik motivacije mladih za studije socijalnog rada“ (Termiz, Dž., 2002.). Analiziraju se varijable o poznavanju struke, podršci u izboru struke i motivaciji za izbor studiranja socijalnog rada. Više od polovice studenata nije još imalo prilike upoznati socijalnog radnika tijekom nekoliko mjeseci studiranja. Oko 30% ih je upoznalo socijalne radnike privatno. Najveću podršku za studij socijalnog rada su im pružile majke. Da ponovo trebaju izabrati studij, većina bi se ponovo opredijelila za socijalni rad, a 12% studenata nikako ne bi izabralo ponovo studirati socijalni rad. Rezultati su pokazali da su motivacija za studij u prvom redu vlastiti intrinzični motivi, kao što su želja da se ne osjećaju usamljeno i da uspiju uspostaviti dobar odnos s partnerom, stjecanje širokog obrazovanja, case menagement, empatija, te mogućnost lakšeg zapošljavanja. Nađene su statistički značajne razlike kod studenata u Mostaru i Zagrebu u nekim varijablama.

edukacija; motivacija; podrška; socijalni rad

nije evidentirano

engleski

Youth motivation for the social work studies in Bosnia and Herzegovina and Croatia

nije evidentirano

education; motivation; support; social work.

nije evidentirano

Podaci o prilogu

122-122.

2010.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Zbornik sažetaka: Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“

Marijana Žitnik ; Zdravka Leutar ; Ana Miljenović ; Marko Buljevac

Mostar: Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru

Podaci o skupu

Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“

predavanje

20.11.2010-23.11.2010

Mostar, Bosna i Hercegovina

Povezanost rada

Sociologija, Socijalne djelatnosti