Pregled bibliografske jedinice broj: 43475
Animalna higijena i stanje okoliša u općini Hrvace
Animalna higijena i stanje okoliša u općini Hrvace, 1999., magistarski rad, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 43475 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Animalna higijena i stanje okoliša u općini Hrvace
(The animal hygiene and the environment conditions in the commune of Hrvace)
Autori
Šarić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.12
Godina
1999
Stranica
58
Mentor
Vučemilo , Marija
Ključne riječi
poljoprivredno gospodarstvo; smještaj i držanje životinja; vodoopskrba; animalna i fekalna tvar; suzbijanje insekata; suzbijanje štetnih glodavaca
(farm; place and cattle -keeping; water supply animal and fecal matter; prevention of the insects; prevention of the harmful rodents)
Sažetak
U radu je opisana animalna higijena i stanje okoliša u općini Hrvace, koja se nalazi u Dalmatinskoj zagori. Stanovništvo se bavi pretežno poljodjelstvom i stočarstvom. Za vrijeme domovinskog rata veći dio općine je bio okupiran i devastiran.
Općina Hrvace sa svojim smještajem na prijelazu iz kontinentalne u južnu Hrvatsku ima velike prednosti za razvoj obiteljskog gospdarstva farmerskog tipa za proizvodnju zdrave hrane. Komparativne prednosti su joj hrvatačko polje kroz koje protječe rijekaCetina i njeni pritoci s čistom i bistrom vodom. Voda je idealna za uzgoj pastrvaste vrste ribe. Brdoviti dio sa svojim pašnjacima može prehraniti stada goveda, ovaca i koza.
Glavni nedostatak tih gospodarstava je usitnjenost i rascjepkanost posjeda. Još uvijek prevladava ekstenzivan i poluekstenzivan tip stočarenja, bez jasnih ciljeva i rezultata. Budućnost je prijetvorba tradicionalnih obiteljskih gospodarstava u farmerski tipovi proizvodnje. To će svakako pratiti i adekvatan smještaj i držanje životinja, postupak s životinjama, njihova dobrobit, hranjenje i iskorištavanje.
Provedba higijensko sanitarnih mjera kao glavne sastavnice opće higijene treba biti svakodnevno i učinkovito uz upotrebu najsuvremenijih kemijskih sredstava koja su učinkovita i ekološki prihvatljiva.
Sustavnim provođenjem svih gore navedenih mjera stvorit će se suvremeni hrvatski farmer koji će unaprijediti standard življenja u ruralnog pučanstva, te ekološki prihvatljive i održive poljoprivrede.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo