Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 41920

Krishtenizmi ndër shqiptarë


Mirdita, Zef
Krishtenizmi ndër shqiptarë, Prizren-Zagreb: Drita i Misioni katolik shqiptar, 1998 (monografija)


CROSBI ID: 41920 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Krishtenizmi ndër shqiptarë
(Christianity Among the Albanians)

Autori
Mirdita, Zef

Ostali urednici
Don Ndue Ballabani

Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena

Izdavač
Drita i Misioni katolik shqiptar

Grad
Prizren-Zagreb

Godina
1998

Stranica
443 + 3 karte

ISBN
Nema

Ključne riječi
besët; Krishtenizmi; shqiptarët; ilirët; Iliriku; thrakasit; Shqipëria; Kosova; Italia e Jugut; Arbreshët; arti; kultura; kriptokatolikët; komunizmi; islamizimi; Islami; Turqit; Gjergj Kastrioti Skenderbeu; Rendet kishtare
(Bes; Christianity; Albanians; Illyrian; Illyricum; Tracs; Albania; Kosovo; Southern Italy; Arbreshy; arts; culture; crypto Catholics; comunism; islamization; Isam; Turks; Skenderbeg; monastic orders)

Sažetak
Libri është i koncipuar, kuptohet i shkarkuar nga mentaliteti i historiografisë ballkanike, si një pasqyrë historike i Krishtenizmit gjatë shekujve në tërë trevën albanofone. Pjesa e parë e ka karakterin e historiografisë së përgjithshme kishtare me paraqitjen e burimeve dhe me përfshierjen e periudhës antike deri te Konstantini i Madh.(fq. 1-141 Pjesa e dytë e librit bën fjalë mbi Krishtenizmin si pjesë përbërëse e historisë kombëtre të popullit shqiptar, duke u nisur që nga shën Pali e dei në vitin 1996.(fq. 143 - 240) Pjesa e tretë bën fjlë për kontributin e Rendeve dhe të Institucioneve të Kishës katolike në historinë e popullit shqiptar (Bazilianët, Benediktinët, Dominikanët, Françeskanët, Jezuitët etj.) si edhe priftërit shekullar.(fq. 243 -404)

Izvorni jezik
Ostalo

Znanstvena područja
PovijestPOVEZANOST RADA


Projekti:
00190201

Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb

Profili:

Avatar Url Zef Mirdita (autor)


Citiraj ovu publikaciju

Mirdita, Zef
Krishtenizmi ndër shqiptarë, Prizren-Zagreb: Drita i Misioni katolik shqiptar, 1998 (monografija)
Mirdita, Z. (1998) Krishtenizmi ndër shqiptarë. Prizren-Zagreb, Drita i Misioni katolik shqiptar.
@book{book, author = {Mirdita, Z.}, year = {1998}, pages = {443 + 3 karte}, keywords = {bes\"{e}t, Krishtenizmi, shqiptar\"{e}t, ilir\"{e}t, Iliriku, thrakasit, Shqip\"{e}ria, Kosova, Italia e Jugut, Arbresh\"{e}t, arti, kultura, kriptokatolik\"{e}t, komunizmi, islamizimi, Islami, Turqit, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Rendet kishtare}, isbn = {nema}, title = {Krishtenizmi nd\"{e}r shqiptar\"{e}}, keyword = {bes\"{e}t, Krishtenizmi, shqiptar\"{e}t, ilir\"{e}t, Iliriku, thrakasit, Shqip\"{e}ria, Kosova, Italia e Jugut, Arbresh\"{e}t, arti, kultura, kriptokatolik\"{e}t, komunizmi, islamizimi, Islami, Turqit, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Rendet kishtare}, publisher = {Drita i Misioni katolik shqiptar}, publisherplace = {Prizren-Zagreb} }
@book{book, author = {Mirdita, Z.}, year = {1998}, pages = {443 + 3 karte}, keywords = {Bes, Christianity, Albanians, Illyrian, Illyricum, Tracs, Albania, Kosovo, Southern Italy, Arbreshy, arts, culture, crypto Catholics, comunism, islamization, Isam, Turks, Skenderbeg, monastic orders}, isbn = {nema}, title = {Christianity Among the Albanians}, keyword = {Bes, Christianity, Albanians, Illyrian, Illyricum, Tracs, Albania, Kosovo, Southern Italy, Arbreshy, arts, culture, crypto Catholics, comunism, islamization, Isam, Turks, Skenderbeg, monastic orders}, publisher = {Drita i Misioni katolik shqiptar}, publisherplace = {Prizren-Zagreb} }
Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font