Pregled bibliografske jedinice broj: 414292
Jazični interferencii megju hrvatskiot i makedonskiot jazik kaj Hrvatite vo Makedonija
Jazični interferencii megju hrvatskiot i makedonskiot jazik kaj Hrvatite vo Makedonija // Petti naučen sobir na mladi makedonisti / Trenevski, Tomislav ; Sazdov, Simon ; Paunova, Marija (ur.).
Skopje: Univerzitet, 2008. str. 113-123
CROSBI ID: 414292 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jazični interferencii megju hrvatskiot i makedonskiot jazik kaj Hrvatite vo Makedonija
(Language interferences between Croatian and Macedonian language considering Croats in the Republic of Macedonia)
Autori
Nazalević, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Petti naučen sobir na mladi makedonisti
Urednik/ci
Trenevski, Tomislav ; Sazdov, Simon ; Paunova, Marija
Izdavač
Univerzitet
Grad
Skopje
Godina
2008
Raspon stranica
113-123
ISBN
978-9989-724-64-0
Ključne riječi
hrvatski jazik, makedonski jazik, jazični interferencii, prosta rečenica, primaren i sekundaren jazik, megjujazični vlijania
(Croatian language, Macedonian language, language interferences, phrase, first and second language, language influences)
Sažetak
Celta na ovoj referat e istaknuvanjeto na momentot na interferencija na sintaksičko ramnište, osobeno na nivo na prostata rečenica, megju hrvatskiot i makedonskiot jazik na Hrvatite vo Makedonija. Za da se utvrdi frekventnosta i karakterot na jazičnata interferencija odnosno vlijanieto na prostata rečenica na makedonskiot jazik vrz prostata rečenica na hrvatskiot jazik, beše sprovedena anketa vrz Hrvatite vo Makedonija koi se pripadnici na različni generacii. Anketata sodržeše prosti rečenici napišani na makedonski jazik koi od strana na nositelite na hrvatskiot jazik trebaše da bidat prevedeni na hrvatski jazik. Rezulatite od spomenatata anketa posočuvaat na prilično golem broj karakteristični otstapki koi se posledica na različni vidovi interferencija. Otstapkite se javuvaat na site ramništa na jazikot. Sintetizmot i analitizmot kako dve jazični kategorii kako na sinhronisko taka i na dijahronisko ramnište se mešaat preku makedonskiot i hrvatskiot jazik. Balkanizacijata i romanizacijata se glavnite modifikatori na makedonskiot jazik odnosno na negovata slovenska struktura, a indirektno preku nego vlijaat vrz hrvatskiot jazik zboruvan od Hrvatite na teritorijata na Republika Makedonija.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3623 - Metodologija i izrada udžbenika i testiranja za hrvatski kao drugi/strani jezik (Pranjković, Ivo, MZOS ) ( POIROT)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Iva Nazalević Čučević
(autor)