Pregled bibliografske jedinice broj: 390332
Politički sudski proces Okružnog suda u Sisku 1946./1947. protiv Krivošić Stjepana st. i drugih radi krivičnog djela iz čl. 3. Zakona o krivičnim djelima protiv naroda i države
Politički sudski proces Okružnog suda u Sisku 1946./1947. protiv Krivošić Stjepana st. i drugih radi krivičnog djela iz čl. 3. Zakona o krivičnim djelima protiv naroda i države // Godišnjak Gradskog muzeja Sisak br. 8, 8 (2008), 189-218 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni članak, znanstveni)
CROSBI ID: 390332 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politički sudski proces Okružnog suda u Sisku 1946./1947. protiv Krivošić Stjepana st. i drugih radi krivičnog djela iz čl. 3. Zakona o krivičnim djelima protiv naroda i države
(Political court proceeddings of the district court in Sisak held in 1946/1947 against Stjepan Krivošić sr. and others charged with a crime from article 3 of the criminal code against the people and the state)
Autori
Vukelić, Vlatka
Izvornik
Godišnjak Gradskog muzeja Sisak br. 8 (1332-9308) 8
(2008);
189-218
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni članak, znanstveni
Ključne riječi
Sisak; 1946./1947.; represija komunističkog sustava; montirani sudski proces
(Sisak; 1946/1947; communist system force; mounted court proceeding)
Sažetak
Otkrivanjem arhivske građe sudskih političkih procesa, dobivena je mogućnost znanstvene valorizacije dijela te povijesti. Primjer toga je i politički sudski proces vođen na Okružnom sudu Banije u Sisku tijekom 1946. i 1947. godine protiv građana – civila Krivošić Stjepana st. i drugih. Taj, u mnogo čemu, montiran proces, odlikovao se nestručnim vođenjem, primjenom prisile, iskrivljavanjem činjenica i ne potkrepljivanjem dokaznog materijala. Bio je uperen protiv grupe ljudi čije su ideje o demokratizaciji života u Hrvatskoj, u smislu parlamentarizma i slobode vjeroispovijesti predstavljale opasnost za državu i poredak. Iz spisa koji dokumentiraju proces vidi se „ rad“ te grupice građana odnosio na čitanje i komentiranje „ ilegalne“ štampe dobivene iz Zagreba od, tada još legalnog, HSS-a, kao i na propitkivanje konfuzne poslijeratne situacije koja je vladala u sisačkoj okolici iz koje su noću navirale grupice križarske gerile. Čovjek koji je Krivošića i druge povezao samo nizom sastanaka s gerilskom grupacijom, navodeći ih na pružanje pomoći odbjeglim i prestrašenim hrvatskim domoljubima, koji žive u šumi u blizini svojih domova, križar Ivica, ostao je najvećim djelom nepoznanica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest