Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 380323

Collocation by singular splines


Bosner, Tina; Rogina, Mladen
Collocation by singular splines // Annali dell'Università di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche, 54 (2008), 2; 217-227 doi:10.1007/s11565-008-0045-1 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 380323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Collocation by singular splines

Autori
Bosner, Tina ; Rogina, Mladen

Izvornik
Annali dell'Università di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche (0430-3202) 54 (2008), 2; 217-227

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
Chebyshev theory; Singular splines; Knot insertion; Generalized de Boor algorithm; Collocation; Generalized Gaussian points

Sažetak
Splines determined by the kernel of the differential operator D^k(D\sqrt(x)D)) are known to be useful to solve the singular boundary value problems of the form D\sqrt(x)Du=f(x, u) . One of the most successful methods is the collocation method based on special Chebyshev splines. We investigate the construction of the associated B-splines based on knot-insertion algorithms for their evaluation, and their application in collocation at generalized Gaussian points. Specially, we show how to obtain these points as eigenvalues of a symmetric tridiagonal matrix of order k.

Izvorni jezik
Engleski

Znanstvena područja
Matematika



POVEZANOST RADA


Projekti:
037-1193086-2771 - Numeričke metode u geofizičkim modelima (Singer, Saša, MZOS ) ( POIROT)

Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odjel, Zagreb

Profili:

Avatar Url Tina Bosner (autor)

Avatar Url Mladen Rogina (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

doi www.springer.com

Citiraj ovu publikaciju:

Bosner, Tina; Rogina, Mladen
Collocation by singular splines // Annali dell'Università di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche, 54 (2008), 2; 217-227 doi:10.1007/s11565-008-0045-1 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
Bosner, T. & Rogina, M. (2008) Collocation by singular splines. Annali dell'Università di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche, 54 (2), 217-227 doi:10.1007/s11565-008-0045-1.
@article{article, year = {2008}, pages = {217-227}, DOI = {10.1007/s11565-008-0045-1}, keywords = {Chebyshev theory, Singular splines, Knot insertion, Generalized de Boor algorithm, Collocation, Generalized Gaussian points}, journal = {Annali dell'Universit\`{a} di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche}, doi = {10.1007/s11565-008-0045-1}, volume = {54}, number = {2}, issn = {0430-3202}, title = {Collocation by singular splines}, keyword = {Chebyshev theory, Singular splines, Knot insertion, Generalized de Boor algorithm, Collocation, Generalized Gaussian points} }
@article{article, year = {2008}, pages = {217-227}, DOI = {10.1007/s11565-008-0045-1}, keywords = {Chebyshev theory, Singular splines, Knot insertion, Generalized de Boor algorithm, Collocation, Generalized Gaussian points}, journal = {Annali dell'Universit\`{a} di Ferrara. Sezione 7: Scienze matematiche}, doi = {10.1007/s11565-008-0045-1}, volume = {54}, number = {2}, issn = {0430-3202}, title = {Collocation by singular splines}, keyword = {Chebyshev theory, Singular splines, Knot insertion, Generalized de Boor algorithm, Collocation, Generalized Gaussian points} }

Časopis indeksira:


  • Scopus


Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • MathSciNet
  • Zentrallblatt für Mathematik/Mathematical Abstracts
  • Current Mathematical Publications
  • Mathematical Reviews


Citati:





    Contrast
    Increase Font
    Decrease Font
    Dyslexic Font