Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskih radnih prostora i isplačnih jama polja Legrad (Leg-3 ; Leg-5 i Leg-12) (CROSBI ID 762285)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka, Sajko, Krunoslav ; Jurišić, Aleksandra ; Vuković, Ivana Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskih radnih prostora i isplačnih jama polja Legrad (Leg-3 ; Leg-5 i Leg-12) // Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja. 2008.

Podaci o odgovornosti

Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka, Sajko, Krunoslav ; Jurišić, Aleksandra ; Vuković, Ivana

hrvatski

Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskih radnih prostora i isplačnih jama polja Legrad (Leg-3 ; Leg-5 i Leg-12)

Temeljem provedenih temeljnih kemijskih analiza (reakcija tla, sadržaj organske tvari, biljci pristupačni fosfor i kalij) nameće se zaključak da nije došlo do određenih promjena u ovim vrijednostima do promatrane dubine od 0, 3 metra. U skladu s navedenim vrijednostima na bivšem radnom prostoru odnosno površini koja je vraćena u poljoprivrednu proizvodnju trebalo bi provesti rekultivaciju tj. izjednačiti razinu organske tvari odnosno sadržaj biljci pristupačnog fosfora i kalija s količinama organskog i mineralnog gnojiva kako je to navedeno u prethodnom poglavlju. Sadržaj teških kovina i mineralnih ulja do dubine od 0, 3 metra na prostoru koji je vraćen u poljoprivrednu proizvodnju ukazuje da se njihova vrijednost ne razlikuje u odnosu na okolno poljoprivredno tlo. Relativno je onečišćeniji bušotinski radni prostor Legrad 3 u odnosu na Legrad 12, no sve su te vrijednosti daleko ispod maksimalno dozvoljenih. Iz toga proizlazi zaključak da bušotinski radni prostori nisu djelovali negativno na okoliš, odnosno da nije došlo do povećane emisije onečišćenja sa ovoga prostora. Potrebite količine i oblike organskih i mineralnih gnojiva koje bi trebalo dodati pojašnjene su u posebnom poglavlju. Navedena gnojiva bi trebalo dodati u skladu s provođenjem agrotehničkih radova (jesensko ili proljetno oranje) vezanih uz sjetvu usjeva koji će se uzgajati na prostoru bivšeg bušotinskog radnog prostora. Na bušotinskom radnom prostoru Legrad 12 pri uzorkovanju tla za ovaj elaborat je bila zasijana ozimina gustog sklopa (pšenica ili ječam). Kada se provede navedena organska i mineralna gnojidba u cilju rekultivacije tla, bušotinski prostori uključeni u ovaj elaborat (Legrad 3 i Legrad 12) biti će do kraja sanirani te će se u tom slučaju moći vratiti vlasnicima na korištenje.

bušotine; tlo; onečišćenje; sanacija

nije evidentirano

engleski

Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskih radnih prostora i isplačnih jama polja Legrad (Leg-3 ; Leg-5 i Leg-12)

nije evidentirano

bušotine; tlo; onečišćenje; sanacija

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja

2008.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)