Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 348822

On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications


Čuljak, Vera; Ivanković, Božidar; Pečarić, Josip
On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications // Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Matematičke znanosti, 503 (2009), 87-106 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 348822 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications

Autori
Čuljak, Vera ; Ivanković, Božidar ; Pečarić, Josip

Izvornik
Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Matematičke znanosti (0351-8639) 503 (2009); 87-106

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
Jensen's inequality ; isotonic functional ; convex function ; Diaz-Metcalf inequality ; Fejer inequality ; Lupas inequality

Sažetak
In this paper we provide the sequence of inequalities which include McShane's generalization of Jensen's inequality for normalized isotonic positive linear functional and convex (concave) function defined on a rectangle. As applications, for different choice of functionals $F$, we present the refinements of the recent results: Diaz-Metcalf's type inequality for bounded random variables in \cite{; ; ; ; csimori}; ; ; ; , Feyer's and Lupa% \c{; ; ; ; s}; ; ; ; type inequality for a function of two variables, and Petrovi\'{; ; ; ; c}; ; ; ; 's type inequality for two nonnegative real n-tuples in \cite{; ; ; ; prvi}; ; ; ; . \bibitem{; ; ; ; prvi}; ; ; ; B. Ivankovi\'{; ; ; ; c}; ; ; ; , S. Izumino, J. Pe\v{; ; ; ; c}; ; ; ; ari\'{; ; ; ; c}; ; ; ; , and M. Tominaga, On an inequality of V. Csisz\'{; ; ; ; a}; ; ; ; r and \bibitem{; ; ; ; csimori}; ; ; ; V. Csisz\'{; ; ; ; a}; ; ; ; r and T. F. M\'{; ; ; ; o}; ; ; ; ri, The convexity method of proving moment type inequalities, \emph{; ; ; ; \ Stat.. Probab. Lett.}; ; ; ; \textbf{; ; ; ; 66}; ; ; ; (2004), no. 3, 303-313. T.F. M\'{; ; ; ; o}; ; ; ; ri for convex functions of two variables, \emph{; ; ; ; JIPAM}; ; ; ; . J. Inequal. Pure Appl. Math., \textbf{; ; ; ; 8}; ; ; ; (2007), no. 3, article 88. (electronic).

Izvorni jezik
Engleski

Znanstvena područja
Matematika



POVEZANOST RADA


Projekt / tema
117-1170889-0888 - Generalne nejednakosti i primjene (Josip Pečarić, )

Ustanove
Građevinski fakultet, Zagreb,
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb,
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Profili:

Avatar Url Josip Pečarić (autor)

Avatar Url Vera Čuljak (autor)

Avatar Url Božidar Ivanković (autor)

Citiraj ovu publikaciju

Čuljak, Vera; Ivanković, Božidar; Pečarić, Josip
On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications // Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Matematičke znanosti, 503 (2009), 87-106 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
Čuljak, V., Ivanković, B. & Pečarić, J. (2009) On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications. Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Matematičke znanosti, 503, 87-106.
@article{article, year = {2009}, pages = {87-106}, keywords = {Jensen's inequality, isotonic functional, convex function, Diaz-Metcalf inequality, Fejer inequality, Lupas inequality}, journal = {Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Matemati\v{c}ke znanosti}, volume = {503}, issn = {0351-8639}, title = {On some inequalities of Jensen-Mc Shane's type on rectangle and applications}, keyword = {Jensen's inequality, isotonic functional, convex function, Diaz-Metcalf inequality, Fejer inequality, Lupas inequality} }

Uključenost u ostale bibliografske baze podataka:


  • MathSciNet
  • Zentrallblatt für Mathematik/Mathematical Abstracts