Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

„Recikliranje“ arhitekture – reupotreba rimskodobnih zdanja u razdoblju 4.-11. st., s posebnim osvrtom na lokalitet Ad basilicas pictas (Manuš, Split) (CROSBI ID 728005)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | domaća recenzija

Zeman, Maja „Recikliranje“ arhitekture – reupotreba rimskodobnih zdanja u razdoblju 4.-11. st., s posebnim osvrtom na lokalitet Ad basilicas pictas (Manuš, Split) // Materijalnost umjetničkog djela. XVI Dani Cvita Fiskovića, Znanstveni simpozij, 26.-28. 9. 2018., Grad Rab. 2018. str. 1-1

Podaci o odgovornosti

Zeman, Maja

hrvatski

„Recikliranje“ arhitekture – reupotreba rimskodobnih zdanja u razdoblju 4.-11. st., s posebnim osvrtom na lokalitet Ad basilicas pictas (Manuš, Split)

Pojmom „recikliranja“ arhitekture u historiografiji se u prvom redu označava korištenje ranijih građevina kao izvora građevnog materijala, a koje je posljedično vodilo do njihovog rušenja i propadanja. O simboličkoj vrijednosti reupotrijebljenih dijelova arhitekture, s druge strane, raspravlja se tek u vezi s prežitkom pojedinih artefakata kao spolia. Interpretacijom strukturnih i funkcionalnih promjena lokaliteta na prostoru današnje Dalmacije, pokazat će se, međutim, kako reupotreba antičkih i/ili kasnoantičkih zdanja u širem razdoblju 4.-11. st. nije nužno značila njihovu degradaciju. U fokusu interesa lokalitet je dviju bazilika na splitskom Manušu, iz izvora poznatih kao ecclesiae pictae. Sam naziv ukazuje na bogatu dekoraciju sklopa, a koju bi trebalo dovesti u vezu s luksuzno uređenom antičkom građevinom (1.- 2. st.) nad kojom je podignut. Analizirat će se modaliteti reupotrebe pojedinih građevnih i dekorativnih elemenata ranijeg zdanja – poput kamenih blokova, mramornih i alabasternih oplata, mozaičkih popločenja i sl., ali i čitavih zidanih struktura u elevaciji. S druge strane, u suodnosu s komparativnim primjerima (Majdan-Solin, Šematorij-Danilo i dr.), razmatrat će se u kojoj su mjeri forma i funkcija pojedinih prostorija rimskodobnih sklopova, o kojima je ovisilo njihovo unutarnje uređenje, utjecali na tijek kasnijih adaptacija te formu i funkciju adaptiranih prostora –krščanskih kultnih objekata, gospodarskih prostorija, grobalja i dr. Određene pravilnosti tih procesa usmjeravaju nas k promišljanju kako su pregradnje i prenamjene bile uvelike diktirane dekorativnim programom ranijih zdanja, te da je i sama materijalnost „starog“ utjecala na formiranje „novog“. Zadobivši određeno estetsko i simboličko značenje, rimskodobni su sklopovi (iako često ruševni, napušteni i „reciklirani“) time postali važnim elementom u kreiranju specifičnih prostornih cjelina.

recikliranje arhitekture, rimske vile, 4.-11. stoljeće, kasna antika, rano kršćanstvo, Ad basilicas pictas

nije evidentirano

engleski

"Recycling" architecture - reuse of Roman architectural complexes in the period 4th-11th centuries, with special reference to the site Ad basilicas pictas (Manuš, Split)

nije evidentirano

recycling architecture, Roman villas, 4th-11th c., Late antiquity, eraly-Christian period, Ad basilicas pictas

nije evidentirano

Podaci o prilogu

1-1.

2018.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Materijalnost umjetničkog djela. XVI Dani Cvita Fiskovića, Znanstveni simpozij, 26.-28. 9. 2018., Grad Rab

Podaci o skupu

XVI. Dani Cvita Fiskovića: Materijalnost umjetničkog djela

predavanje

26.09.2018-29.09.2018

Rab, Hrvatska

Povezanost rada

Povijest umjetnosti