Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Oživljavanje Kuhnove strukture znanstvenih revolucija u ‘postparadigmatskom’ dobu (CROSBI ID 315918)

Prilog u časopisu | pregledni rad (znanstveni) | međunarodna recenzija

Vidanec, Dafne Oživljavanje Kuhnove strukture znanstvenih revolucija u ‘postparadigmatskom’ dobu // Vrhbosnensia, 26 (2022), 1; 127-155

Podaci o odgovornosti

Vidanec, Dafne

hrvatski

Oživljavanje Kuhnove strukture znanstvenih revolucija u ‘postparadigmatskom’ dobu

Rad se bavi analizom i aktualnošću temeljnih misli i uvida „Strukture znanstvenih revolucija“ anglosaksonskog prirodoznanstvenika i filozofa Thomasa S. Kuhna u kontekstu razumijevanja koncepta ‘postparadigmatskog’ s obzirom na ‘fenomen: COVID-19’. Temi rada pristupa se polivalentno: 1) misaono-refleksivno, obuhvaćeno Uvodom čija je funkcija (potencijalnog čitatelja) senzibilizirati za problematiku vezanu uz Philosophia naturalis u kontekstu filozofske hermeneutike u segmentu relevantnom za razumijevanje „pozadinske slike“ (Taylor) bolesti COVID-19 [dalje: ‘fenomen: COVID-19’] uzrokovane virusom SARS-CoV-2. 2) moralno-filozofijski, pri čemu, a oslanjajući se na relevantne, povijesno-filozofijske i druge izvore, želimo pokazati u čemu se sastoji bît psihološki očitovanog, a egzistencijalno deklariranog „straha pred smrću“ zbog prethodno spomenutog virusom izazvanog fenomena. 3) metodologijski, Kuhnov „ogled“, promatran kroz prizmu epistemološkoga, predstavlja objektivni model za nastanak znanstvene taksonomije, discipline koja bi (po)služila kao ishodište za svako buduće istraživanje koje se tiče života našeg planeta, čovjeka ponajprije. Uz Uvod, strukturi rada imanentna su tri dijela. Prvi dio je opći te služi kao spoznajnoteorijski predtemelj razumijevanju problematike izložene u drugome dijelu, a usredotočene na pitanja strukture, jezika i taksonomije Kuhnova „ogleda“. Treći dio je fokusiran na specijalna pitanja „Strukture“ s obzirom na razumijevanje krize normalne znanosti i stvaranje znanstvenih revolucija. U odsjeku Zaključka izložit ćemo osobne refleksije na račun odjeka Kuhnove „Strukture“ u našem, ‘postparadigmatskom’ dobu korone oslanjajući se na problemski kontekst Heideggerova „još-nemislećeg“ koji je poslužio kao misaoni lājtmotiv u ovdje bjelodanom istraživanju.

Thomas Samuel Kuhn, ‘Struktura znanstvenih revolucija’, paradigma, ‘fenomen: COVID-19’, Martin Heidegger, (njem.) Sorge, virusi.

nije evidentirano

engleski

Reviving Thomas S. Kuhn’s ‘the structure of scientific revolution’ in a‘post-paradigmatic’ context

nije evidentirano

Thomas Samuel Kuhn, ‘The Structure of Scientific Revolutions’, Paradigm, COVID-19 Phenomenon, Martin Heidegger, Sorge, Viruses.

nije evidentirano

Podaci o izdanju

26 (1)

2022.

127-155

objavljeno

1512-5513

2233-1387

Povezanost rada

Filozofija, Teologija

Poveznice