Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Lasersko spajanje titanskog implantata u dentalnoj medicini (CROSBI ID 792375)

Druge vrste radova | izložba

Jajčinović, Magdalena ; Slokar Benić, Ljerka ; Carek, Andreja ; Erdec, Vedrana Lasersko spajanje titanskog implantata u dentalnoj medicini // 20. međunarodna izložba inovacija ARCA 2022. 2022.

Podaci o odgovornosti

Jajčinović, Magdalena ; Slokar Benić, Ljerka ; Carek, Andreja ; Erdec, Vedrana

hrvatski

Lasersko spajanje titanskog implantata u dentalnoj medicini

Zbog svoje izvrsne biokompatibilnosti i mehaničkih svojstava titan i njegove legure često se u stomatologiji navode kao 'metali budućnosti'. Međutim zbog visoke cijene proizvodnje još uvijek se ne primjenjuju u većoj količini. Stoga se intenzivno istražuju nove legure titana koje će biti ekonomičnije, ali i još boljih svojstava. Dentalne legure spajaju se zavarivanjem, bilo da se radi o namjernom spajanju ili popravljanju loma implantata. Prednost laserskog zavarivanja u dentalnoj medicini je u ograničenom unosu topline koji omogućuje popravak ili dopunu metalnih odljevaka odnosno implantata koji su prekriveni bilo kojim estetskim materijalom. Pomoću Nd:YAG lasera moguće je izvesti zavare visoke kvalitete i preciznosti te su stoga idealni za izradu spojeva izravno na protezu, mostove ili implantate. Vrlo bitna stavka kod primjene ove vrste lasera je da se reparacija metalnog implantata izvodi direktno u usnoj šupljini. U ovom radu je dizajnirana legura titana novog kemijskog sastava, Ti-10Cr- 10Nb, za metalkeramički sustav i za djelomične proteze odnosno za primjenu u dentalnoj protetici. Svrha istraživanja je bila odrediti mikrostrukturu i mikrotvrdoću osnovnog materijala inovativne titanske legure i spoja nastalog primjenom Nd:YAG lasera tri različite snage laserskog snopa. Pri spajanju nije korišten dodatni materijal. Rezultati su pokazali da primijenjeni parametri postupka laserskog spajanja pozitivno utječu na postizanje optimalne mikrostrukture i vrijednosti mikrotvrdoće nastalog spoja. Naime, dobivene vrijednosti mikrotvrdoće su u granicama onih koje su povoljne za dentalnu primjenu te se stoga spoj nastao laserskim spajanjem može smatrati kvalitetnim dijelom, odnosno ne predstavlja slabu točku implantata. Pored toga, rezultati ovog istraživanja će pridonijeti novim spoznajama o suvremenim metodama koje su se tek počele primjenjivati u dentalnoj kliničkoj praksi.

legure titana, lijevanje, lasersko zavarivanje, mikrostruktura

nije evidentirano

engleski

Laser welding of titanium implant in dental medicine

nije evidentirano

titanium alloys, casting, laser welding, microstructure

nije evidentirano

Podaci o izdanju

20. međunarodna izložba inovacija ARCA 2022

2022.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Dentalna medicina, Metalurgija