Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Utjecaj neinvazivne neurostimulacije na neke aspekte izvršnih funkcija (CROSBI ID 453022)

Ocjenski rad | diplomski rad

Šamal, Marija Magdalena Utjecaj neinvazivne neurostimulacije na neke aspekte izvršnih funkcija / Hromatko, Ivana (mentor); Zagreb, Filozofski fakultet u Zagrebu, . 2022

Podaci o odgovornosti

Šamal, Marija Magdalena

Hromatko, Ivana

hrvatski

Utjecaj neinvazivne neurostimulacije na neke aspekte izvršnih funkcija

Transkranijalna stimulacija jednosmjernom strujom metoda je neinvazivne neuromodulacije kojom se nastoji poboljšati niz motornih i kognitivnih funkcija. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi može li jedna sesija anodalne transkranijalne stimulacije lijevog dorzolateralnog prefrontalnog korteksa jednosmjernom strujom od 1.5 mA poboljšati izvršne funkcije, specifično radno pamćenje i inhibiciju. Ovo je postignuto zavisnim mjerenjem utjecaja anodalne i sham stimulacije na poboljšanje izvedbe u backward digit span, n-back i Stroopovom zadatku na uzorku od 21 ispitanika mlađe odrasle dobi. Primijenjena je i kontrolna mjera perceptivne brzine kako bi se utvrdila specifičnost neuromodulacijskih efekata. Dobivena je značajna interakcija stimulacijskog uvjeta i točke mjerenja na izvedbu backward digit span zadatka, pri čemu su ispitanici nakon anodalne stimulacije demonstrirali povećanje opsega maksimalnog niza reproduciranog unazad u usporedbi s mjerenjem prije stimulacije, dok isto nije dobiveno u sham uvjetu. Nije dobivena značajna razlika u uspjehu na n-back zadatku između anodalne i sham sesije na grupnim podacima, no dobivena je interakcija stimulacijskog uvjeta i njihovog rasporeda zadavanja – pokazalo se da je kada je anodalna stimulacija primijenjena tek u drugoj sesiji došlo do značajno veće proporcije točnosti na n-back zadatku uslijed anodalne u usporedbi sa sham stimulacijom. Anodalna stimulacija nije proizvela značajnu razliku između pred- i post-mjerenja inhibicije na inkongruentnim podražajima u Stroopovom zadatku u usporedbi sa sham sesijom. Naposljetku, dobivena je značajna interakcija stimulacijskog uvjeta i točke mjerenja na korigiranoj mjeri perceptivne brzine, pri čemu je došlo do većeg pred-post ubrzanja prilikom primjene anodalne stimulacije, u usporedbi sa sham uvjetom. Navedeni nalazi upućuju na aktivnu ulogu DLPFC-a u procesima radnog pamćenja i perceptivne brzine te na potencijal atDCS-a u poboljšavanju ovih funkcija.

izvršne funkcije ; radno pamćenje ; inhibicija ; transkranijalna stimulacija jednosmjernom strujom (tDCS) ; dorzolateralni prefrontalni korteks (DLPFC)

nije evidentirano

engleski

Effects of Non-invasive Neurostimulation on Some Aspects of Executive Functions

nije evidentirano

executive functions ; working memory ; inhibition ; transcranial direct current stimulation (tDCS) ; dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC)

nije evidentirano

Podaci o izdanju

55

26.09.2022.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Filozofski fakultet u Zagrebu

Zagreb

Povezanost rada

Psihologija