Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Društvena online iskustva i mentalno zdravlje mladih – Što znamo i što nam je činiti? Simpozij / Symposium: Izazovi korištenja digitalne tehnologije kod djece u Hrvatskoj – Što znamo i što nam je činiti? (CROSBI ID 723954)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | međunarodna recenzija

Raguž, Ana ; Roje Đapić, Mia ; Buljan Flander, Gordana Društvena online iskustva i mentalno zdravlje mladih – Što znamo i što nam je činiti? Simpozij / Symposium: Izazovi korištenja digitalne tehnologije kod djece u Hrvatskoj – Što znamo i što nam je činiti? // “Coping with Crisis – Pathways Towards Resilience”, Book of abstracts / Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja (ur.). Zagreb: Odjel za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, 2021. str. 42-42

Podaci o odgovornosti

Raguž, Ana ; Roje Đapić, Mia ; Buljan Flander, Gordana

hrvatski

Društvena online iskustva i mentalno zdravlje mladih – Što znamo i što nam je činiti? Simpozij / Symposium: Izazovi korištenja digitalne tehnologije kod djece u Hrvatskoj – Što znamo i što nam je činiti?

Istraživanja sustavno pokazuju povezanost sve veće upotrebe i korištenja interneta s dobi sa sve prisutnijim rizicima za mentalno zdravlje djece i mladih. U nacionalnom istraživačkom projektu provedenim u suradnji Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu sudjelovalo je 1772 učenika prvih i trećih razreda srednjih škola iz Osijeka, Zagreba, Rijeke, Splita i Dubrovnika, a cilj istraživanja bio je ispitati intenzitet i načine korištenja društvenih mreža, dobiti uvid u iskustva adolescenata u okviru seksualno rizičnih ponašanja na internetu te dobiti pokazatelje mentalnog zdravlja adolescenata. Rezultati govore o trendu porasta korištenja interneta s dobi, odnosno svaki treći adolescent društvene mreže koristi od tri do pet sati dnevno, a svaki peti adolescent više od pet sati dnevno. Više od polovine (54, 7 %) učenika 1. i 3. razreda srednjih škola s područja Hrvatske izjavljuje kako je jednom ili više puta na svoj uređaj dobilo seksualno izazovnu poruku, a 5, 8 % barem jednom je slalo takve poruke. Gotovo svaki peti adolescent sekstao je pod nagovorom ili prisilom, od čega 13, 4 % mladih na nagovor, a 4, 4 % pod prisilom. Nagovor je najčešće radio partner/ica, potom prijatelj, zatim netko tko im se sviđa i poznaju ga uživo te netko tko im se sviđa i ne poznaju ga uživo. Sa znatno starijom osobom seksualno izazovan materijal razmjenjivalo je 5, 4 % adolescenata, od čega je njih 87 % navelo da je to činilo dobrovoljno, 7 % na nagovor te 6 % pod prisilom. Pritom podatak o dobrovoljnosti govori samo o doživljaju djeteta, a ne i o zakonskoj regulativi, odnosno govoreći u konkretnim terminima izmjena seksualnog sadržaja s odraslom osobom predstavlja seksualno zlostavljanje putem interneta. Online seksualno rizična ponašanja pokazala su se povezana s povišenom razinom anksioznosti, depresivnosti, ljutnje, ometajućih ponašanja i narušenim samopoimanjem.

online iskustva, mentalno zdravlje, seksting, sekstoriton, online seksualno zlostavljanje

nije evidentirano

engleski

Online social experiences and mental health of youth - What do we know and what should we do?

nije evidentirano

online experiences, mental health ; sexting ; sextortion, online sexual abuse

nije evidentirano

Podaci o prilogu

42-42.

2021.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja

Zagreb: Odjel za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta

978-953-8014-62-8

Podaci o skupu

3. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta “Suočavanje s kriznim situacijama – putevi jačanja otpornosti”

predavanje

09.12.2021-11.12.2021

Zagreb, Hrvatska

Povezanost rada

nije evidentirano