Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 115568

Maksimizacija rentabilnosti primjenom razlomljenoga linearnog programiranja


Jugović, Alen; Bešlić, Svjetlana
Maksimizacija rentabilnosti primjenom razlomljenoga linearnog programiranja // Pomorstvo, 15 (2001), 85-94 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)


Naslov
Maksimizacija rentabilnosti primjenom razlomljenoga linearnog programiranja
(Profitability maximazation by applying the linear fractional programming)

Autori
Jugović, Alen ; Bešlić, Svjetlana

Izvornik
Pomorstvo (1332-0718) 15 (2001); 85-94

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni

Ključne riječi
Rentabilnost; razlomljeno linearno programiranje
(Profitability; linear fractional programming)

Sažetak
U ovom radu je prikazana primjena razlomljenoga linearnog programiranja u optimizaciji rentabilnosti, kao najvažnijeg pokazatelja poslovanja poduzeća. Cilj svakog poduzeća je postići maksimalnu rentabilnost. Budući da se rentabilnost definira kao odnos poslovnog rezultata odnosno profita i uloženog kapitala ne može se izraziti linearnom cijelom funkcijom i riješiti linearnim programiranjem. Stoga se za optimizaciju po kriteriju maksimalne rentabilnosti koristi model razlomljenoga linearnog programiranja, gdje je funkcija cilja razlomljeno-racionalana kao količnik dviju linearnih funkcija.

Izvorni jezik
Hrvatski



POVEZANOST RADA


Časopis indeksira:


  • Scopus