Pregled bibliografske jedinice broj: 1136515
Primjena procesa anaerobne digestije u dobivanju bioplina
Primjena procesa anaerobne digestije u dobivanju bioplina // Zbornik radova 36. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa stručnjaka za plin / Banovac, Eraldo ; Pudić, Dalibor (ur.).
Zagreb: Hrvatska stručna udruga za plin (HSUP), 2021. str. 195-203 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1136515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena procesa anaerobne digestije u dobivanju bioplina
(Application of anaerobic digestion in biogas production)
Autori
Starčević, Valnea ; Opačak, Ivan ; Marušić, Vlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 36. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa stručnjaka za plin
/ Banovac, Eraldo ; Pudić, Dalibor - Zagreb : Hrvatska stručna udruga za plin (HSUP), 2021, 195-203
Skup
36. Međunarodni znanstveno-stručni skup stručnjaka za plin = 36th International Scientific and Expert Meeting of Gas Professionals
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.06.2021. - 18.06.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
anaerobna digestija ; bioplin ; obnovljivi izvori energije ; anaerobni uvjeti
(anaerobic digestion ; biogas ; renewable energy sources ; anaerobic conditions)
Sažetak
Biootpad, premda organskog podrijetla također predstavlja ozbiljnu ugrozu za okoliš zbog produkcije metana kao nusproizvoda uslijed raspadanja na odlagalištima koji sudjeluje u emisiji stakleničkih plinova. Zbog sve izraženijeg problema sa zagađenjem okoliša i gubitkom biološke raznolikosti, Vijeće Europske Unije bilo je prinuđeno donijeti Direktivu o odgovornosti za okoliš, kojom se pojedinac ali i zajednica potiče na ekološko odgovorno ponašanje prema okolišu. Kao jedna od alternativa za rješavanje problema biootpada nameće se proces fermentacije ili anaerobna digestacija. Anaerobna digestija definira se kao biokemijski proces razgradnje supstrata organskog podrijetla bez prisutnosti kisika, uz nastanak bioplina i digestatora kao produkata procesa. Proizvodnja bioplina fermentacijom u digestoru predstavlja optimalni način zbrinjavanja i tretiranja organskog otpada biljnog i životinjskog podrijetla kojom se u kontroliranim uvjetima oponašaju mikrobiološki procesi nastanka fosilnih goriva. Uz brojne, za okoliš ekološki prihvatljive učinke, također sa sobom povlači i socio – ekonomsku dobit za zajednicu, kao i za sve uključene u ciklus proizvodnje. Izgradnjom postrojenja za bioplin te njegovom proizvodnjom podiže se standard i osiguravaju radna mjesta naročito u ruralnim predjelima, koja su vezana uglavnom uz djelatnosti primarnog sektora (stočarstvo i poljoprivreda).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Strojarski fakultet, Slavonski Brod,
Sveučilište u Slavonskom Brodu