Pregled bibliografske jedinice broj: 1098773
Komasacija: pretpostavka održive poljoprivredne proizvodnje
Komasacija: pretpostavka održive poljoprivredne proizvodnje // Transformacija geodetske struke kroz ciljeve održivog razvoja, Zbornik radova 13. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije / Paar, R. (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2020. str. 25-30 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1098773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komasacija: pretpostavka održive poljoprivredne
proizvodnje
(Land consolidation: a prerequisite for sustainable
agricultural production)
Autori
Grgić, Ivo ; Zrakić Sušac, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Transformacija geodetske struke kroz ciljeve održivog razvoja, Zbornik radova 13. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije
/ Paar, R. - Zagreb : Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2020, 25-30
ISBN
978-953-49258-0-5
Skup
13. simpozij ovlaštenih inženjera geodezije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2020. - 22.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
komasacija, poljoprivredno zemljište, konkurentnost, Republika Hrvatska
(land consolidation, agricultural land, competitiveness, Republic of Croatia)
Sažetak
Poljoprivredna proizvodnja danas, ali još više u budućnosti, će biti pod utjecajem mnoštva čimbenika pri čemu je dio njih u određenoj mjeri moguće kontrolirati. Uz to bitna je i promjena prisutne poljoprivredne paradigme. Prvo što traži promjenu je odmak poljoprivrede od „zakona velikih brojki“ tj. iz sfere profita i njene industrijalizacije u područje poljoprivrede kao načina života tj. njenog održivog, integralnog razvitka. Drugo je umanjenje utjecaja odnosno odgovor na klimatske oscilacije što zahtijeva novu globalnu regionalizaciju poljoprivrede te povratak starim sortama, pasminama te tradicionalnim tehnikama proizvodnje. Treće je odabir nositelja poljoprivredne proizvodnje koji će dobro gospodariti ograničenim i ugroženim proizvodnim resursima, prvenstveno poljoprivrednim zemljištem. Da bi se polučili globalni rezultati, neophodan je širi koncensus, jer „zakon spojenih posuda“ u globaliziranom svijetu kod „iskakanja“ većeg igrača dovodi do urušavanja cijelog koncepta održivosti. Kod svega toga bitno je provođenje komasacije poljoprivrednih površina. Vrlo često se propituju ciljevi i efekti komasacije. Kao bitni ciljevi se navode okrupnjavanje katastarskih čestica u veće i pravilnije radi njihovog ekonomičnijeg iskorištavanja i stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj proizvodnje. Tu su hidromeliorativni zahvati, izgradnja putne mreže te sređivanje imovinsko-pravnih odnosa na zemljištu. Postizanje navedenih ciljeva dovelo bi i do poboljšanja uvjeta života i rada na selu, stvorilo bi se i učinkovitije tržište nekretnina tj. novi katastar i zemljišne knjige.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija, Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb