Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Stručna podloga za prijedlog Plana upravljanja zlatovranom s akcijskim planom (CROSBI ID 787546)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Tutiš, Vesna ; Barišić, Sanja ; Radović, Jasminka ; Ćiković, Davor ; Kralj, Jelena Stručna podloga za prijedlog Plana upravljanja zlatovranom s akcijskim planom // Projekt OPKK 2014.-2020. Izrada prijedloga planova upravljanja strogo zaštićenim vrstama (s akcijskim planovima). Zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zagreb, 181 str.. 2019.

Podaci o odgovornosti

Tutiš, Vesna ; Barišić, Sanja ; Radović, Jasminka ; Ćiković, Davor ; Kralj, Jelena

hrvatski

Stručna podloga za prijedlog Plana upravljanja zlatovranom s akcijskim planom

U stručnoj podlozi za izradu plana upravljanja s akcijskim planom za zlatovranu (Coracias garrulus) u Republici Hrvatskoj prikazani su brojnost, rasprostranjenost, razlozi ugroženosti, mehanizmi zaštite i ciljevi očuvanja hrvatske populacije zlatovrane. Glavne ugroze za zlatovranu u Hrvatskoj su nedostatak mjesta za gniježđenje zbog kontinuiranog smanjivanja broja starih stabala (topola) s dupljama prikladnih za gniježđenje, smanjenje površine travnjačkih staništa s ekstenzivnom proizvodnjom te promjene, izazvane intenziviranjem poljoprivredne proizvodnje, koje dovode do homogenizacije i osiromašenja staništa: uništavanje rubnih staništa, povećanje površina pod monokulturama i dr. Opći cilj plana upravljanja je poboljšanjem uvjeta za gniježđenje i hranjenje te smanjivanjem stope smrtnosti, povećati do 2029. godine gnijezdeću populaciju zlatovrane u Hrvatskoj na više od 125 parova, te je uslijed pozitivnog trenda populacije i proširenog areala gniježđenja izvan Ravnih kotara, primjenom IUCN kriterija, spustiti u nižu kategoriju rizika od izumiranja tj. kategorizirati kao osjetljivu gnjezdaricu (VU) ili niže. Planom upravljanja važno je ostvariti sljedeće ciljeve: 1. osiguran je dovoljan broj mjesta za gniježđenje (očuvanjem prirodnih duplji i stabala topola, postavljanjem kućica za gniježđenje i obnovom vjetrozaštitnih drvoreda topola) te raspoloživost mjesta za gniježđenje nije ograničavajući faktor za širenje areala i porast populacije zlatovrane na 125 parova ; 2. površina i kvaliteta staništa za ishranu zlatovrane očuvani su na razini iz 2020. ili su poboljšani. ; 3. smanjen je rizik za stradavanje i uznemiravanje zlatovrane te uništavanje njenog staništa ; 4. poznati su veličina i trend populacije, rasprostranjenost, uspješnost gniježđenja i stečena su potpunija znanja o korištenju staništa, ishrani i drugim aspektima ekologije zlatovrane ; 5. dionici i šira javnost poznaju zlatovranu te imaju pozitivan stav prema očuvanju hrvatske populacije zlatovrane.

brojnost, rasprostranjenost, razlozi ugroženosti, mehanizmi zaštite, ciljevi očuvanja

nije evidentirano

engleski

Expert study for the proposal of the European Roller Management Plan with an action plan

nije evidentirano

abundance, distribution, threats, conservation measures, conservation goals

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Projekt OPKK 2014.-2020. Izrada prijedloga planova upravljanja strogo zaštićenim vrstama (s akcijskim planovima). Zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zagreb, 181 str.

2019.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Biologija