Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Utjecaj biofortifikacije selenom i cinkom na fiziološki aktivne komponente kupusa (Brassica oleracea L.) (CROSBI ID 690512)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | međunarodna recenzija

Auriga, Alicija ; Špoljarević, Marija ; Galić, Lucija ; Kraljević, Dejana ; Sedlar, Matej ; Lončarić, Zdenko Utjecaj biofortifikacije selenom i cinkom na fiziološki aktivne komponente kupusa (Brassica oleracea L.) // Zbornik sažetaka 55. hrvatski i 15. međunarodni simpozij agronoma / Mioč, Boro ; Širić, Ivan (ur.). Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 58-59

Podaci o odgovornosti

Auriga, Alicija ; Špoljarević, Marija ; Galić, Lucija ; Kraljević, Dejana ; Sedlar, Matej ; Lončarić, Zdenko

hrvatski

Utjecaj biofortifikacije selenom i cinkom na fiziološki aktivne komponente kupusa (Brassica oleracea L.)

Biofortifikacija predstavlja oplemenjivačke i agronomske postupke obogaćivanja jestivih dijelova biljaka esencijalnim elementima poput selena i cinka. Nedostatak mikroelemenata u prehrani ljudi smatra se jednim od vodećih svjetskih problema koji se pokušava riješiti postupcima biofortifikacije povrtlarskih i ratarskih kultura koje su visoko zastupljene u ishrani ljudi. Obzirom da je kupus kultura široke proizvodnje i značajnih nutritivnih vrijednosti cilj ovog istraživanja je bio istražiti neke od fizioloških mehanizama kupusa kao odgovor na gnojidbu selenom i cinkom u svrhu biofortifikacije. Pokus je proveden na dva slavonska lokaliteta u istočnoj Hrvatskoj gdje su prije sadnje kupusa mikroelementi plitko uneseni na proizvodne površine u obliku vodenih otopina. Uzorci lista kupusa prikupljeni su tijekom dvije razvojne fenofaze kupusa tijekom svibnja i lipnja 2017. godine. Aplikacija selena rezultirala je statistički značajnim smanjenjem sadržaja vitamina C dok je aplikacija cinkom rezultirala statistički značajnim povećanjem sadržaja fenola u odnosu na kontrolu. Lokalitet i fenofaza uzorkovanja, u prosjeku za sve tretmane, značajno su utjecali na sadržaj vitamina C, vodikovog peroksida, prolina, fenola, karotenoida, klorofila A i B, intenzitet lipidne peroksidacije te na sadržaj vode u listu (RWC i WSD). Na oba lokaliteta utvrđene su statistički značajno veće koncentracije vitamina C, fenola, klorofila i karotenoida u uzorcima lista kupusa u svibnju u odnosu na lipanj. RWC i WSD značajno su se razlikovali između lokaliteta. Pokus je pokazao kako biofortifikacija selenom i cinkom nije nepovoljno utjecala na fiziološke mehanizme kupusa dok su ekološki činitelji (lokalitet i fenofaza) imali vrlo značajan utjecaj.

povrće ; kupus ; mikroelementi ; agronomska biofortifikacija ; fiziološki odgovor

nije evidentirano

engleski

Selenium and zinc biofortification effect on the physiologically active components content in cabbage (Brassica oleracea L.)

nije evidentirano

vegetables ; cabbage ; microelements ; biofortification ; physiological response

nije evidentirano

Podaci o prilogu

58-59.

2020.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Zbornik sažetaka 55. hrvatski i 15. međunarodni simpozij agronoma

Mioč, Boro ; Širić, Ivan

Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

2459-5551

Podaci o skupu

55. hrvatski i 15. međunarodni simpozij agronoma

poster

16.02.2020-21.02.2020

Vodice, Hrvatska

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)

Poveznice