Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Pasionske teme u djelu Šime Starčevića (CROSBI ID 786124)

Druge vrste radova | ostali članci/prilozi

Grahovac-Pražić, Vesna Pasionske teme u djelu Šime Starčevića // Pasionska baština Like, Zbornik radova s XII. međunarodnog simpozija Muka kao nepresušno nadahnuće kulture. 2018.

Podaci o odgovornosti

Grahovac-Pražić, Vesna

hrvatski

Pasionske teme u djelu Šime Starčevića

Svećenik, jezikoslovac, polemičar i vjerski pisac Šime Starčević posebna je osoba kulturnog života u prvoj polovici polovicu 19. stoljeća u Hrvatskoj, a posebno u Lici. Rođen je u Žitniku 1784. godine, veći dio života bio je svećenik u Karlobagu gdje je umro 1859. godine. Šime Starčević autor je dviju gramatika, prve gramatike u Hrvata pisane hrvatskim jezikom Nova ricsoslovica iliricska vojnicskoj mladosti krajicsnoj poklonjena (1812.) i francusko hrvatske gramatike Nova ricsoslovica iliricsko–francezka (1812). Osim jezikoslovnih djela baštinimo i značajne Starčevićeve prosvjetiteljsko-vjerske tekstove te prijevode. Dio ih je objavljen u zadarskim časopisima Zori dalmatinskoj i Glasniku dalmatinskom, a dio kao zasebne knjige. Među njima svakako značajno mjesto zauzimaju Homelie ili tumačenje Sv. evangjelja (1850.), knjiga Starčevićevih propovijedi. U radu će se razmatrati značajke Starčevićeva pristupa pasionskim temama u kontekstu njegove propovjedničke poetike i u djelu Razmishljanje sedam xalostih Blaxene Divice Marie koje se csini na gori Kalvarii u Karlobagu (1855.).

Šime, Starčević, propovijed, evanđelje, pasija

nije evidentirano

engleski

Themes about the Passion in the Work of Šime Starčević

nije evidentirano

Šime, Starčević, sermons, gospel, Passion

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Pasionska baština Like, Zbornik radova s XII. međunarodnog simpozija Muka kao nepresušno nadahnuće kulture

2018.

nije evidentirano

objavljeno

1334-8264

Povezanost rada

Filologija, Teologija