Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Biljni pokrov Đurđevačkih pijesaka i okolice – arheološka perspektiva: studija slučaja Virje-Volarski breg (CROSBI ID 684603)

Prilog sa skupa u zborniku | izvorni znanstveni rad | domaća recenzija

Sekelj Ivančan, Tajana ; Botić, Katarina ; Culiberg, Metka Biljni pokrov Đurđevačkih pijesaka i okolice – arheološka perspektiva: studija slučaja Virje-Volarski breg // Đurđevački pijesci, geneza stanje i perspektive / Đurđevac sands, genesis, state and future, Zbornik radova sa znanstvenog skupa, Đurđevac, 29.–30. lipnja 2017. / Feletar, Dragutin ; Bašić, Ferdo (ur.). Zagreb : Križevci: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2019. str. 47-69

Podaci o odgovornosti

Sekelj Ivančan, Tajana ; Botić, Katarina ; Culiberg, Metka

hrvatski

Biljni pokrov Đurđevačkih pijesaka i okolice – arheološka perspektiva: studija slučaja Virje-Volarski breg

Suvremena arheološka istraživanja, koja su se na položaju Volarski breg odvijala u tri kampanje, uključuju i prirodne znanosti od kojih je vrlo važna paleobotanika. Ona na temelju makroskopskih ostataka biljaka može pružiti informacije o vegetaciji koja je uspijevala u blizini nekog naselja tijekom života u njemu. Stoga je posebna pozornost tijekom arheoloških istraživanja lokaliteta bila usmjerena na prikupljanje uzoraka ugljena za analizu vrste drva kao i prikupljanje uzoraka zemlje za flotaciju, kako bi se provela analiza sjemenki iz istraženih arheoloških cjelina. Provedena analiza biljnih ostataka pružila je važne informacije o vegetaciji koja je uspijevala u blizini lokaliteta Virje-Volarski breg tijekom njegova zaposjedanja, odnosno tijekom latena (mlađega željeznog doba), kasne antike i ranoga srednjeg vijeka. Biljni pokrov sagledan je iz arheološke perspektive, prvenstveno s obzirom na okolnost da je lokalitet korišten za različitu funkciju u različito vrijeme. Za kasnu antiku i rani srednji vijek dokazana je talionička djelatnost koja je zahtijevala velike količine goriva, dok u latenu takva djelatnost na istraženoj površini nije zabilježena. Istraženi latenski objekti naseobinskog su karaktera kao i ranosrednjovjekovni objekti. Zamijećene razlike u korištenju različite vrste drva povezane su s različitim vremenom njegova iskorištavanja, uvjetovane drugačijim navikama stanovništva s jedne strane, ali i mogućim različitim klimatskim uvjetima s druge strane, te korištenju različite vrste drva za različitu namjenu.

Virje-Volarski breg ; talionička radionica ; naselje ; vrsta drva ; laten ; kasna antika ; rani srednji vijek

nije evidentirano

engleski

Plant cover of Đurđevac sands and the sorrounding area - archaeological perspective: case study Virje-Volarski breg

nije evidentirano

Virje-Volarski breg ; smelting workshop ; settlement ; type of wood ; La Tène ; late Antique period ; early Middle Ages

nije evidentirano

Podaci o prilogu

47-69.

2019.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Đurđevački pijesci, geneza stanje i perspektive / Đurđevac sands, genesis, state and future, Zbornik radova sa znanstvenog skupa, Đurđevac, 29.–30. lipnja 2017.

Feletar, Dragutin ; Bašić, Ferdo

Zagreb : Križevci: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)

978-953-347-282-9

Podaci o skupu

Nepoznat skup

predavanje

29.02.1904-29.02.2096

Povezanost rada

Arheologija