Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Kolenda u Kneževu dvoru // Zavod za povijesne znanosti HAZU // Dubrovački muzeji / Dubrovnik (CROSBI ID 785597)

Druge vrste radova | ostalo

Obradović Mojaš, Jelena Kolenda u Kneževu dvoru // Zavod za povijesne znanosti HAZU // Dubrovački muzeji / Dubrovnik // Dubrovnik // Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti // Dubrovački muzeji, Knežev dvor. 2018.

Podaci o odgovornosti

Obradović Mojaš, Jelena

hrvatski

Kolenda u Kneževu dvoru // Zavod za povijesne znanosti HAZU // Dubrovački muzeji / Dubrovnik

Dubrovački muzeji u suradnji sa Zavodom za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku organizirali su edukativno predavanje „Kolenda u Dubrovniku". Kao čestitarska pjesma, kolenda je duboko uronjena u blagdanski pejzaž Dubrovnika. Prvi spomen kolendavanja vezuje se uz Dvor i kneza kojeg su na Badnju večer odnosno Staru godinu, pohodili pomorci. Najstariji podatak o tom običaju dopire iz Prve knjige Statuta grada Dubrovnika iz 1272. Vidljivo raslojavanje kolendi je donijelo 18. stoljeće u kojem je, zbog svog zabavljačkog i komunikacijskog aspekta, zaživjela i kao vrlo popularan pjesnički oblik. Od tada, pa idućih dvjestotinjak godina, uz tradicijsku kolendu istodobno je postojala i umjetnička kolenda, koju su kao književnu vrstu prakticirali i značajni pisci, osobito oni s kraja 18. i sredine 19. stoljeća. Inačice kolendarskih tekstova i formulaičnih predložaka pretapale su se iz književnosti u folklor i obratno, a ta je pojava oprimjerena i potvrđena u arhivskoj građi i ostavštini dubrovačkih kroničara. Postojali su autori i reproduktivci, no i jedni i drugi bili su vrlo popularni. U 20. stoljeću pjesnička (umjetnička književna) kolenda nestaje, a ostaje folklorna, tradicijska, njegovana i danas. U suvremenom Dubrovniku kolende su markeri živuće tradicije, a neupitna odanost folklornoj kolendi uoči Božića i Nove godine, Grad i okolicu čini prostorom čuvanja, uporabe i svojevrsne provjere višestoljetne prakse, u kojoj je svaka (pra)izvedba ujedno nova kreacija. Za nadati se da će spoznaja o dubrovačkom kolendarskom naslijeđu arhaičnih radnji i instrumentarija, jednom biti prepoznata u kulturnom krajoliku zaštićene nacionalne nematerijalne baštine.

kolenda, tradicija, Dubrovačka Republika, Dubrovnik

javno predavanje, znanstveno, neobjavljeno

engleski

Caroling in Rector' s palace

nije evidentirano

caroling, tradition, Dubrovnik Republic

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Dubrovnik // Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti // Dubrovački muzeji, Knežev dvor

2018.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Povijest, Etnologija i antropologija, Književnost