Pregled bibliografske jedinice broj: 1019182
Faktorska struktura i metrijske karakteristike upitnika "Suočavanje s negativnim ponašanjima na radnom mjestu" na uzorku policijskih službenika i službenica
Faktorska struktura i metrijske karakteristike upitnika "Suočavanje s negativnim ponašanjima na radnom mjestu" na uzorku policijskih službenika i službenica // Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 55 (2019), 1; 13-25 doi:10.31299/hrri.55.1.2 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1019182 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Faktorska struktura i metrijske karakteristike
upitnika "Suočavanje s negativnim ponašanjima na
radnom mjestu" na uzorku policijskih službenika i
službenica
(Factor structure and psychometric characteristics
of the questionnaire" Coping with negative
workplace behaviours" on a sample of police
officers)
Autori
Radošević, Željka ; Blažeka Kokorić, Slavica ; Laklija, Maja
Izvornik
Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja (1331-3010) 55
(2019), 1;
13-25
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
negativna ponašanja na radnom mjestu ; mobing ; strategije suočavanja ; policijska profesija ; metrijske karakteristike upitnika
(negative behaviours in the workplace, mobbing, coping strategies, police profession, psychometric questionnaire characteristics)
Sažetak
Cilj je rada opisati konstrukcijske i psihometrijske karakteristike upitnika" Suočavanje s negativnim ponašanjima na radnom mjestu" na uzorku policijskih službenika i službenica te utvrditi je li upitnik prikladan za korištenje u daljnjim istraživanjima. U istraživanju je korištena modificirana verzija upitnika Coping with bullying (Lee i Brotheridge, 2006). Istraživanje je provedeno na uzorku 209 policijskih službenika i službenica Policijske uprave splitsko-dalmatinske. U obradi podataka korištene su statističke analize deskriptivne statistike, faktorske analize i Spearmanov koeficijent korelacije. Rezultati su pokazali da policijski službenici pri suočavanju s negativnim ponašanjima na radnom mjestu najčešće koriste strategiju usmjerenost na smirivanje situacije i izbjegavanja problema (M= 2, 43, SD= 0, 88), zatim slijedi usmjerenost na aktivno rješavanje problema (M= 1, 61, SD= 0, 72) te usmjerenost na vlastite emocije i ublažavanje simptoma stresa (M= 1, 56, SD= 0, 63). Utvrđena je trofaktorska struktura upitnika, a pouzdanost ekstrahiranih subskala pokazala se zadovoljavajućom:(1) usmjerenost na vlastite emocije i olakšavanje simptoma stresa (sastoji se od 10 čestica, Cronbachov alfa= 0, 83) ; (2) usmjerenost na smirivanje situacije i izbjegavanje problema (sastoji se od 8 čestica, Cronbachov alfa= 0, 84) ; (3) usmjerenost na aktivno rješavanje problema (sastoji se od 5 čestica, Cronbachov alfa= 0, 72). Rezultati su pokazali da je predložena verzija upitnika pouzdan instrument koji se može koristiti u daljnjim istraživanjima načina suočavanja s negativnim ponašanjima u okviru policijske profesije, ali i šire, čime se potiče daljnja primjena i razvoj upitnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO
- EBSCO-Rehabilitation & Sports Medicine Source
- ProQuest-Health and Medical Complete
- PsycINFO
- CSA Linguistics and Language Behavior Abstracts
- ERIH - European Reference Index for the Humanities
- DOAJ-Directory of Open Access Journals
- C.E.E.O.L.-Central and Eastern European Online Library
- GESIS SocioGuide
- Google Scholar
- ScientificCommons
- HRČAK