Pregled bibliografske jedinice broj: 1016333
Izvanugovorna odgovornost luke nautičkog turizma u okviru hrvatskog zakonodavstva
Izvanugovorna odgovornost luke nautičkog turizma u okviru hrvatskog zakonodavstva // Novi pravni režim za marine / Barbić, Jakša ; Padovan, Adriana Vincenca ; Skorupan Wolff, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2019. str. 197-215
CROSBI ID: 1016333 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvanugovorna odgovornost luke nautičkog turizma u okviru hrvatskog zakonodavstva
(Marina Operators' Non-contractual Liability Within the Croatian Legal Framework)
Autori
Ćorić, Dorotea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Novi pravni režim za marine
Urednik/ci
Barbić, Jakša ; Padovan, Adriana Vincenca ; Skorupan Wolff, Vesna
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
197-215
ISBN
978-953-347-221-8
Ključne riječi
marina, luka nautičkog turizma, izvanugovorna odgovornost
(marina operator, liability)
Sažetak
U radu se pruža kratak prikaz rješenja hrvatskog zakonodavstva glede utvrđivanja izvanugovorne odgovornosti luke nautičkog turizma. Pod odgovornošću luke nautičkog turizma podrazumijevamo odgovornost fizičke ili pravne osobe koja posluje i pruža turističke i druge usluge u nautičkom turizmu te upravlja lukom nautičkog turizma. Za razliku od ugovorne odgovornosti luke nautičkog turizma koja obuhvaća odgovornost prema korisnicima djelatnosti i usluga koje luka pruža, izvanugovorna odgovornost obuhvaća odgovornost prema trećima i to za štete u slučaju smrti, ozljede ili oštećenja zdravlja trećih osoba, za štete na njihovoj imovini te štete zbog onečišćenja. Hrvatski pravni okvir unutar kojeg se regulira djelatnost nautičkog turizma ne sadrži posebna rješenja ili poseban režim izvanugovorne odgovornosti luke nautičkog turizma, stoga se u radu razmatraju primjenjivi pomorskopravni propisi te pravila općeg odštetnog prava. Odgovornost luke nautičkog turizma prvenstveno će se procjenjivati prema općim pravilima iz Zakona o obveznim odnosima jer se pomorskopravni propisi primjenjuju na pitanje izvanugovorne odgovornosti vlasnika ili korisnika plovila. Posebno se analiziraju pravila odštetnog prava iz Zakona o obveznim odnosima te se ističe da Zakon propisuje subjektivnu odgovornost kao pravilo, a objektivnu odgovornost kao izuzetak. Pravila o objektivnoj odgovornosti primjenjuju se na štete od opasnih stvari ili djelatnosti ili kada je to posebno propisano. Međutim, koje se stvari ili djelatnosti smatraju opasnima, Zakon o obveznim odnosima nije definirao već je to prepustio sudskoj praksi. To znači da se u postupku utvrđivanja odgovornosti luke nautičkog turizma, sve dok sud ne izvrši kvalifikaciju da li se neka stvar ili djelatnost u luci smatra opasnom, ne zna da li će luka odgovarati na temelju subjektivne ili objektivne odgovornosti. Pored toga, s obzirom na velik broj propisa kojima se uređuje obavljanje djelatnosti u nautičkom turizmu, postupak utvrđivanja odgovornosti luke nautičkog turizma zahtijevat će dobro poznavanje i detaljnu analizu niza pravila kojima se reguliraju obveze i dužnosti luke nautičkog turizma. Sa ciljem postizanja većeg stupnja pravne sigurnosti, kako za samu luku nautičkog turizma kao nositelja imovinskopravne odgovornosti, tako i za treće osobe oštećenike, naglašava se potreba da se u zakonskom okviru kojim se uređuje djelatnost nautičkog turizma jasnije reguliraju pravila izvanugovorne odgovornosti luke nautičkog turizma
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-3061 - Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine - unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša (DELICROMAR) (Padovan, Adriana Vincenca, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka
Profili:
Dorotea Ćorić
(autor)